Ingres bpa Jana Piotrowskiego do katedry w Kielcach

DSC_036629 listopada o godzinie 11.00 odbył się ingres ks. bp. Jana Piotrowskiego do kieleckiej Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystości rozpoczęła procesja – z udziałem księży biskupów i księży kanoników – z domu biskupiego do Bazyliki Katedralnej. Następnie w progach katedry biskup nominat ucałował krzyż i pobłogosławił wiernych. Uroczystą Eucharystię rozpoczął nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore, który odczytał papieską bullę nominacyjną. Ksiądz biskup otrzymał następnie pastorał i został wprowadzony na katedrę biskupią. Następnie przedstawiciele duchowieństwa i wierni diecezji złożyli ordynariuszowi homagium – wyrazy oddania i szacunku.

Ks. bp Jan Piotrowski w piątek, 28 listopada przed południem kanoniczne objął diecezję. Biskup podczas uroczystości w siedzibie Kurii Diecezjalnej przedstawił nominację papieską do pełnienia urzędu. Następnie ks. prałat Andrzej Kaszycki, kanclerz kieleckiej kurii, sporządził protokół potwierdzający kanoniczne objęcie diecezji przez nowego biskupa. Pod dokumentem, oprócz ks. Piotrowskiego i kanclerza, złożyli też podpisy członkowie siedmioosobowego Kolegium Konsultorów na czele z biskupem pomocniczym diecezji, ks. Marianem Florczykiem. – Po tej uroczystości dotychczasowy biskup nominat uzyskał wszystkie prawa i całą władzę związaną z urzędem. W praktyce oznacza to, że od piątku stał się już biskupem diecezjalnym – informuje ks. Dariusz Gącik, notariusz Kurii Diecezjalnej w Kielcach, który uczestniczył w piątkowej uroczystości.

G1.002-Nawa-główna-Bazyliki-Katedralnej-fot.-Michał-Braun

Wnętrze katedry w Kielcach

– To dla mnie najważniejszy dzień w życiu. Objęcie diecezji nie zdarza się przecież aż tak często. Uroczystość rozpoczęliśmy od modlitwy, powierzając Matce Bożej Łaskawej kościół kielecki. Modliliśmy się za kapłanów, za uczestników tej uroczystości – mówił nowy biskup. Kilka dni wcześniej pożegnał się z diecezją tarnowską, w której przez niespełna rok był biskupem pomocniczym.

Diecezję kielecką ustanowił papież Pius VII bullą Indefessum personarum wydaną 13 czerwca 1805 r. Obecnie diecezja kielecka obejmuje powierzchnię 8319 km² i liczy 768 851 wiernych. Posiada 33 dekanaty podzielone na 302 parafie.