Pielgrzymka papieża Franciszka do Turcji

Pope Francis in TurkeyW dniach 28 – 30 listopada Ojciec św. Franciszek przebywa z wizytą apostolską w Turcji. 

W Turcji żyje ok. 150 000 chrześcijan w tym zaledwie ok. 20 000 katolików. Mimo deklarowanej wolności wyznania, chrześcijanie często spotykają się z niechęcią a nawet wrogością w państwie tureckim. W ostatnich latach nasiliły się dążenia do podporządkowania chrześcijan muzułmanom; sytuacja ta wynika z obecnego kierunku przemian polityczno-społecznych w Turcji, której władze próbują wprowadzić prawa zbliżone do zasad zawartych w Koranie.

0,,16686808_401,00

Papież Franciszek i patriarcha Bartłomiej

Najważniejszym powodem wizyty Franciszka w Turcji, zwierzchnika ponad 1,2 mld katolików na świecie, jest ponowne spotkanie w Stambule z przyjacielem, patriarchą Bartłomiejem, honorowym zwierzchnikiem 300 milionów prawosławnych chrześcijan. Bartłomiej, 270 następca apostoła Andrzeja, i Franciszek, następca apostoła Piotra, wezmą razem udział w prawosławnych uroczystościach św. Andrzeja, które odbędą się w niedzielę, 30 listopada, w Stambule, dawnym Konstantynopolu.

W piątek papież odbył rozmowę z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Poza tym Franciszek spotkał się z premierem Ahmetem Davotoglu. Przedmiotem rozmów była sprawa syryjskich uchodźcy a także sprawa Państwa Islamskiego. W wystąpieniu skierowanym do przedstawicieli najwyższych władz Turcji w pałacu prezydenckim w Ankarze papież wiele miejsca poświęcił konfliktom na Bliskim Wschodzie i fali przemocy i prześladowań chrześcijan, a także innych mniejszości religijnych na terytorium samozwańczego kalifatu na ziemi syryjskiej i irackiej. Franciszek mówił, że Bliski Wschód jest terenem bratobójczych wojen, które wybuchają jedna po drugiej.

„Nie możemy pogodzić się z kontynuacją konfliktów, tak jak gdyby zmiana sytuacji na lepsze nie była możliwa!” – stwierdził. „Fanatyzmowi i fundamentalizmowi, irracjonalnym obsesjom pobudzającym do nieporozumień i dyskryminacji należy przeciwstawić solidarność wszystkich wierzących, której filarami byłyby poszanowanie życia ludzkiego i wolności religijnej” – oświadczył papież.

Brak możliwości komentowania.