Rycerstwo Niepokalanej (łac. Militia Immaculatae, skrót MI, dawniej Milicja Niepokalanej) jest katolicka organizacja powstała w 1917 r. z inicjatywy św. Maksymiliana Kolbe. O. Maksymilian podczas pobytu w Rzymie widząc zagrożenie dla Kościoła Katolickiego ze strony organizacji ateistycznych i szerzących się herezji postanowił stworzyć stowarzyszenie, którego głównym celem miało być nawrócenie grzeszników i tych, którzy jeszcze nie poznali Chrystusa, nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła, zjednoczenie chrześcijaństwa oraz o uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej.
W myśl św. Maksymiliana Stowarzyszenie jest własnością Matki Bożej, jest Jej dziełem, Jej służbą, Jej we wszystkim oddane. Każdy wstępujący do tego stowarzyszenia oddaje się Niepokalanej bez żadnych zastrzeżeń i pod każdym względem, bez żadnego wyjątku. Ideałem każdego z członków jest być Niepokalanej, być Jej sługą i dzieckiem, i z miłości niewolnikiem, i rzeczą, i własnością, i pod każdą, każdą nazwą, jaka tylko miłość ku Niej wymyśliła lub kiedykolwiek wymyślić zdoła… być Jej pod każdym względem i to na całe życie i śmierć, i wieczność.
Spotkanie inaugurujące Rycerstwo odbyło się w Rzymie 16 października 1917 w obecności siedmiu członków założycieli. 28 marca 1919 papież Benedykt XV udzielił członkom Rycerstwa Niepokalanej ustnego błogosławieństwa, a niedługo potem pisemne błogosławieństwo dał wikariusz generalny franciszkanów o. Dominik Tavani. Oficjalnego zatwierdzenia przez Kościół dokonał 2 stycznia 1920 kardynał Bazyli Pompilj. Od 1919 organizacja działa w Polsce, a 20 grudnia 1919 jej program oficjalnie zatwierdził biskup Adam Sapieha. W latach 90. XX wieku ilość polskich członków przekroczyła 1,6 mln osób. 17 października 1997 r. Rycerstwo Niepokalanej zostało zatwierdzone przez Watykan jako stowarzyszenie publiczne międzynarodowe.
Centrum Narodowe Rycerstwa znajduje się w Niepokalanowie koło Warszawy. Od stycznia 1922 r. ukazuje się czasopismo „Rycerz Niepokalanej” będące oficjalnym organem prasowym organizacji.
Z ideą Rycerstwa nasi parafianie zetknęli się za czasów ks. proboszcza śp. Józefa Rogóża. Wówczas wszyscy oddali się Niepokalanej i przyjęli Cudowny Medalik, a w szeregi Rycerstwa wstąpiła duża grupa. Zgodnie z pragnieniem św. Maksymiliana Rycerstwo ma trzy stopnie oznaczane jako MI 1, MI 2, MI 3, zatem na tamtym etapie weszliśmy w pierwsze stadium. Jednak od kilu lat działa w naszej parafii forma MI 2. Powstała z inicjatywy byłego proboszcza ks. Mariana Bracha, który zaprosił przedstawicielkę Zarządu Diecezjalnego Rycerstwa panią Julię Skrzynecką, aby tę grupę zorganizowała. Na czym to polega? MI 2 to grupa osób, które chcą żyć ideałem poświęcenia się dla Niepokalanej. Zbierają się na modlitwę, rozmyślanie oraz wspólną działalność.
Nasza grupa liczy obecnie 12 osób. Pani Julia ofiarnie i gorliwie spełnia swe zadanie. Przyjeżdża już kilka lat, ubogacając nas swoim charyzmatem oddania Niepokalanej. Spotkania odbywają się w każdy 3 poniedziałek miesiąca po wieczornej Mszy Świętej w budynku parafialnym obok kościoła i trwają około 2 godziny. Czas ten wykorzystujemy na formację duchową, coraz lepsze poznawanie Niepokalanej i postaci świętego Maksymiliana, na refleksje o Słowie Bożym pod kierunkiem duszpasterza oraz na modlitwę w różnych intencjach. Zjednoczeni wokół Matki Bożej modlimy się też wzajemnie za siebie oraz swoje rodziny, szczególnie w chwilach trudnych doświadczeń życiowych.
O, Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie.