Rycerstwo Niepokalanej

rycerstwo_niepokalanejRycerstwo Niepokalanej (łac. Militia Immaculatae, skrót MI, dawniej Milicja Niepokalanej) jest katolicka organizacja powstała w 1917 r. z inicjatywy św. Maksymiliana Kolbe. O. Maksymilian podczas pobytu w Rzymie widząc zagrożenie dla Kościoła Katolickiego ze strony organizacji ateistycznych i szerzących się herezji postanowił stworzyć stowarzyszenie, którego głównym celem miało być nawrócenie grzeszników i tych, którzy jeszcze nie poznali Chrystusa, nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła, zjednoczenie chrześcijaństwa oraz o uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej.

W myśl św. Maksymiliana Stowarzyszenie jest własnością Matki Bożej, jest Jej dziełem, Jej służbą, Jej we wszystkim oddane. Każdy wstępujący do tego stowarzyszenia oddaje się Niepokalanej bez żadnych zastrzeżeń i pod każdym względem, bez żadnego wyjątku. Ideałem każdego z członków jest być Niepokalanej, być Jej sługą i dzieckiem, i z miłości niewolnikiem, i rzeczą, i własnością, i pod każdą, każdą nazwą, jaka tylko miłość ku Niej wymyśliła lub kiedykolwiek wymyślić zdoła… być Jej pod każdym względem i to na całe życie i śmierć, i wieczność.

Spotkanie inaugurujące Rycerstwo odbyło się w Rzymie 16 października 1917 w obecności siedmiu członków założycieli. 28 marca 1919 papież Benedykt XV udzielił członkom Rycerstwa Niepokalanej ustnego błogosławieństwa, a niedługo potem pisemne błogosławieństwo dał wikariusz generalny franciszkanów o. Dominik Tavani. Oficjalnego zatwierdzenia przez Kościół dokonał 2 stycznia 1920 kardynał Bazyli Pompilj. Od 1919 organizacja działa w Polsce, a 20 grudnia 1919 jej program oficjalnie zatwierdził biskup Adam Sapieha. W latach 90. XX wieku ilość polskich członków przekroczyła 1,6 mln osób. 17 października 1997 r. Rycerstwo Niepokalanej zostało zatwierdzone przez Watykan jako stowarzyszenie publiczne międzynarodowe.

Centrum Narodowe Rycerstwa znajduje się w Niepokalanowie koło Warszawy. Od stycznia 1922 r. ukazuje się czasopismo „Rycerz Niepokalanej” będące oficjalnym organem prasowym organizacji.

Ryc2Z ideą Rycerstwa nasi parafianie zetknęli się za czasów ks. proboszcza śp. Józefa Rogóża. Wówczas wszyscy oddali się Niepokalanej i przyjęli Cudowny Medalik, a w szeregi Rycerstwa wstąpiła duża grupa. Zgodnie z pragnieniem św. Maksymiliana Rycerstwo ma trzy stopnie oznaczane jako MI 1, MI 2, MI 3, zatem na tamtym etapie weszliśmy w pierwsze stadium. Jednak od kilu lat działa w naszej parafii forma MI 2. Powstała z inicjatywy byłego proboszcza ks. Mariana Bracha, który zaprosił przedstawicielkę Zarządu Diecezjalnego Rycerstwa panią Julię Skrzynecką, aby tę grupę zorganizowała. Na czym to polega? MI 2 to grupa osób, które chcą żyć ideałem poświęcenia się dla Niepokalanej. Zbierają się na modlitwę, rozmyślanie oraz wspólną działalność.

Nasza grupa liczy obecnie 12 osób. Pani Julia ofiarnie i gorliwie spełnia swe zadanie. Przyjeżdża już kilka lat, ubogacając nas swoim charyzmatem oddania Niepokalanej. Spotkania odbywają się w każdy 3 poniedziałek miesiąca po wieczornej Mszy Świętej w budynku parafialnym obok kościoła i trwają około 2 godziny. Czas ten wykorzystujemy na formację duchową, coraz lepsze poznawanie Niepokalanej i postaci świętego Maksymiliana, na refleksje o Słowie Bożym pod kierunkiem duszpasterza oraz na modlitwę w różnych intencjach. Zjednoczeni wokół Matki Bożej modlimy się też wzajemnie za siebie oraz swoje rodziny, szczególnie w chwilach trudnych doświadczeń życiowych.

O, Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie.